KOMIKS aneb kreslený seriál...
Domů Historie komiksu Lada Josef Jaroslav Foglar Neprakta-Švandrlík Čtyřlístek Kája Saudek Pan Jekyll a Mr.Hyde časopisy socreal Komiks pro nejmenší Zelený Raul Asterix Inspektor Sniff Kapitán Kloss made in USA Garfield West Evropa Želvy Ninja Simpsons

 

 


Obrázky z českých dějin a pověstí

Jiří Černý, Pavel Zátka, Zdeněk Adla, Jiří Kalousek 

Oblíbená knížka obrázkových seriálů ( vycházely  na pokračování  koncem sedmdesátých let v časopise Mateřídouška ), která hravou, humornou, ale výstižnou formou přibližuje čtenářům nejstarší i novější dějiny naší vlasti.Autoři vyprávějí o příchodu praotce Čecha, o Bivojovi, o Libušině proroctví, o Karlu IV., o Janu Husovi, o golemovi, ale i o slavných spisovatelích, hudebních skladatelích, vědcích a vynálezcích. Knížka končí vznikem Československé republiky v roce 1918. Historii svého národa by měl znát každý člověk, a tato publikace může znamenitě pomoci k našemu poznání. Malý i velký čtenář se dozví mnohé, co ještě nevěděl, nebo si připomene, co už pozapomněl, a navíc se báječně pobaví nad krátkými texty a veselými obrázky....

 

Kocour Vavřinec

Knížky jsou rozděleny do menších částí "kapitol" např. do  ročních období a v každé části najdeš takové příběhy, které se ti mohou přihodit v létě nebo v zimě.... Kocour Vavřinec je všechny prožívá se svými kamarády - prasátkem Mojmírem, psí holčičkou Otylkou, kozlem Spytihněvem a klukem Pavlem, který vždycky ztropí nějakou lumpárnu, kterou pak musí náš kocourek zase napravit. Tak třeba odnese kvočně její čtyři kuřátka a schová je na větev vysokého stromu, kam se na ně jejich maminka nemůže dostat. Ale kocour Vavřinec je zase vrátí do kurníku a všechno je zachráněno. Jednou taky zkouší Vavřinec s Mojmírem poslední hity módy a celí se pomalují barvičkami. Když zase jindy zlobí Pavel, je za to také patřičně potrestán - spadne ze stromu rovnou na odpočívajícího ježka. Tak nakonec pochopí, že dělat druhým takové naschvály se nikdy nevyplácí. Tyto a jiné příběhy, které napsali Zdeněk Slabý a Dagmar Lhotová a jsou krásně ilustrované Věrou Faltovou.

...nebojte se to nejsou přátelé zeleného údolí - představuji vám Vavřincovu partu

 

 

 

MALÝ VINNETOU

Ilustrace Karel Franta (1928).

 

Narozen 1.5.1928 v Libčicích nad Vltavou. Malíř, ilustrátor, literatura pro děti.
Životopis : Vyučen grafickým kreslířem v pražském Melantrichu. Absolvent Grafické školy a Akademie výtvarných umění v Praze u prof. Sychry a Holého. - Externí výtvarný redaktor různých časopisů. - Vedle volné tvorby také autor grafiky, návrhů poštovních známek a ilustrací převážně dětských knižních titulů. Za dětské ilustrace získal cenu Grand Prix UNICEF (1986).

 

Překvapením ve své době pro  nejmenší čtenáře byl tento dětský seriál z indiánského prostředí. Byl i vydán v knižní podobě poté, co si získal velkou oblibu v podobě časopisecké. Napínavé a humorné příběhy, jak malý Vinnetou uniká nástrahám a nakonec pomůže dopadnout Kida Lomihnáta a nebezpečného banditu zvaného Prasátko. 

 Co  ještě dodat k tak roztomilému dílku ? Přeci něco. Šikovný Malý Vinnetou by se mohl směle měřit se svým Velkým jmenovcem z románů Karla Maye. Proto vám  s klidným srdcem doporučují kluci a děvčata  tento český "western-komiks".