KOMIKS aneb kreslený seriál...
Domů Historie komiksu Lada Josef Jaroslav Foglar Neprakta-Švandrlík Čtyřlístek Kája Saudek Pan Jekyll a Mr.Hyde časopisy socreal Komiks pro nejmenší Zelený Raul Asterix Inspektor Sniff Kapitán Kloss made in USA Garfield West Evropa Želvy Ninja Simpsons

 

Kocour TOM a myš JERRY dvojice k pohledání, snad jen Marx a Engels se doplňovali lépe.

 Je to rychlé, brutální a vůbec nějak "pokřivené", jako myšlení Američanů, proto si seriál i comics získal v USA tolik příznivců. Pak ho vyvezli úspěšně stejně jako "humus" zvaný hamburger. Podobná zhovadilost se nepovedla Američanům poprvé ani naposled. Dvojice, kde si jdou hlavní hrdinové po krku nejsou ničím neobvyklým, ale jejich "střety" nejsou ničím jiným než agresí a válkou. Podobný nápad měli i další velmocenští nafoukanci v Rusku..."Jen počkej zajíci !" je takovou  ruskou obdobou agresivity Toma a Jerryho i když  vlk a zajíc jsou pomalejší než jejich přátelé z USA, bude tomu patrně proto, že i v Rusku jde všechno pomaleji a takovou rychlost, jako je v Tomovi a Jerrym by ruští diváci po konzumaci své dávky vodky nemuseli zvládnou.

Abych nevypadal, jako puritán v malých dávkách neuškodí, ale prosím nezkoušejte to doma

 

 

Kačer Donald - postava, která začala se třemi okýnky komiksu a propracovala se až k vydávání čtrnáctidenníku, to je Kačer Donald. 

Kačer, pracující u jeho škudlivého strýčka Skrblíka , jako leštič mincí (plat - 30 centů na hodinu), starající se o jeho tři synovce - Bubíka, Kulíka a Dulíka, bojující ze svým bratrancem Houserem Gustou o kačeřici Daisy, to je  v "kostce" legendární Kačer Donald.

Smolař, který vytáčí sousedy a má rád koláče, dobře známý Káčer Donald tedy brzy oslaví  pětasedmdesátku.

Knižně se objevil v roku 1931, ale na filmovém plátně až v červnu 1934.

Káčer Donald se ve svojí námořnické uniformě stal vedle postavičky myšáka Mickey Mouse jednou z nejoblíbenějších postav v tvorbě Walta Disneyho a stále až dodnes baví celé generace.  

Klikni na obr.

Kačer Donald měl i řadu méně či více zdařilých "napodobitelů".......tak to bylo vždy, na úspěchu druhých se snažili přiživit i ti.......

 

Jako první začal vycházet v polovině 30. let 20. století , sešitově Superman

Postavu Supermana vytvořil středoškolák Jerry Siegel - známý též jako redaktor nejstaršího známého SF fanzinu - pro svou SF povídku "The reign of the Superman" (1933). Tehdejší Siegelův Superman, ovlivněný mytologickými siláky Samsonem a Herkulem, byl však ještě veskrze zápornou postavou.
Až později Siegela napadlo, že Superman jako kladný hrdina by mohl fungovat daleko lépe. Ještě v roce 1933, ve spolupráci s kreslířem a spolužákem Joe Schusterem, vytvořil první koncept comicsového příběhu; nepodařilo se mu ho však udat. Během následujících let oba přátelé svou postavu pilovali a vybrušovali, ale všude naráželi na nezájem; na vině byla snad i nepříliš propracovaná výtvarná stránka.
Po mnoha pokusech se konečně věc podařila a roku 1938 na stránkách červnového čísla comicsového magazínu "Action comics" spatřil světlo světa Superman ve více méně dnešní podobě. Během následujícího roku se příběhy nového, nezvyklého hrdiny staly absolutním čtenářským hitem. 

Po comicsu přišlo rádio a zanedlouho i kreslený film.

Licenci na zfilmování Supermana získala společnost Paramount, která úkol svěřila studiu bratří Fleischerů (proslavenému mimo jiného postavičkou Pepka námořníka).

Koncepty postav Supermana, Clarka a Lois nakreslil filmařům sám Joe Schuster; jsou tedy tak věrné "originálu", jak jen mohou být. Dabing obou hlavních rolí obstarali osvědčení herci z rozhlasové série - Clayton Collyer a Joan Alexander. Oba praotcové comicsového Supermana byli na výsledek velice hrdí, třebaže jim mnoho zisku nepřinesl; už v roce 1938 totiž nepředvídavě prodali všechna práva DC.

 

Pepek námořník 

Pepek námořník se narodil v roku 1929 jako komiksový hrdina. Ihned si získal přízeň čtenářů a  do dvou let z něho udělal jeho stvořitel E.C. Segar hvězdu. Do širšího povědomí ho však dostal až Max Fleischer, který Pepka po poprvé představil v krátkém filmu v roku 1933. Pepek se stal ikonou, díky které vzrostla konzumace špenátu v Americe o 33 %.

 

Batman 

Batman Není ho třeba  více představovat, ale budiž. Netopýří muž už  ho potkala během jeho dlouhé, pestré a patřičně  kariéry spousta věcí.   Jeho kousky jsou známé i u nás a to jak s filmů tak s comicsů. 

 Batman setkal se v průběhu těch šedesáti let  co je "na světě" se spoustou různých kladných i záporných figur.

 Např. pekelně rozšklebený Joker. Tučňácky srdečný Penguin , Mr. Freeze, kočkoidní Catwoman, Riddler a  další plejádou méně či více vyšinutých individuí. Ponurá  městská aglomerace s téměř až futuristicko-hororovým závojem hluboko zasazená do více či méně temně mystického příběhu, v němž nadpřirozeno funguje jako organická součást běžného života, boj dobra se zlem to je Batman, který „přilítne“ vždy, když je potřeba.

 

Svět superhrdinů se navždy změnil v roce 1962 - v den, kdy byl v Marvel Comics uveřejněn první příběh o Spidermanovi. SpiderMan alias Peter Parker byl totiž prvním superhrdinou žijícím normální život plný obav a problémů, které jsou s ním neodlučně spojeny. Lidově řečeno: jednalo se o typického stydlivého, bojácného teenagera.
 

Seriál SPIDERMAN popisuje nová dobrodružství našeho superhrdiny, který má k dispozici obrovskou sílu, skvělé reflexy, úžasný smysl pro rovnováhu a záhadnou schopnost uchytit se i na úplně kolmých površích. Spiderman si to rozdá s nejhoršími newyorkskými kriminálníky. Bude bojovat proti svým úhlavním nepřátelům: Green Goblinovi, Dr.Octopusovi, nosorožcovi, chameleónovi, Carnageovi, Venomovi a Mysteriovi.

 

 

 ......a nakonec oblíbený SNOOPY, který je na světě  těší oblibě už přes 50 let se trochu vymyká americké bezduché "brutalitě".

 

 Příhody malinko přitroublého  psíčka si našli mnoho příznivců. Máme přeci vždycky rádi, když je někdo "blbější" než my.