KOMIKS aneb kreslený seriál...
Domů Historie komiksu Lada Josef Jaroslav Foglar Neprakta-Švandrlík Čtyřlístek Kája Saudek Pan Jekyll a Mr.Hyde časopisy socreal Komiks pro nejmenší Zelený Raul Asterix Inspektor Sniff Kapitán Kloss made in USA Garfield West Evropa Želvy Ninja Simpsons

 

 

PIF Gadget

Časopis PIF - Gadget byl  časopis (nejenom s komiksy o Pifovi), kde jste našli  výběr francouzského, belgického, španělského a italského komiksu, de facto kreslířskou špičku celé generace narozené mezi lety 1925- 35, a také odrazový můstek mnoha zvučných jmen. Nezačínal zde nikdo menší než Prattův Corto Maltése, mihli se zde Šťastný Luke, Pifík,

 

i Šmoulové (téměř o deset let dříve než dorazili do Čech oficiálně),

 mimořádným kreslířským talentem zde plýtvali Francouz Jean Cézard, André Chéret, Tabary, Gérald Forton, Jean-Claude Poirier (předčasně zesnulý v 36 letech), Španělé Alfonso Font, Enrico Badia Romero, Argentinec Guillermo Mordillo, Portugalec Eduardo Teixeira Coelho, scénáristé Patrick Cothias, Jean Ollivier, Roger Lécureux, Ital Raphael Carlo Marcello, Španěl Francisco Hidalgo a desítky dalších. V průměru 64-78stránkový (!) magazín přitom vycházel v týdenním intervalu.  

Šmoulové vznikli v roce 1958. Pierre Culliford z Bruselu tehdy nakreslil pod značkou Peyo další díl comicsu s názvem Johan a Pirlonit. Díl se jmenoval "Flétna a šest Šmoulů". Tak poprvé spatřili světlo světa modří skřítci. Objevili se zde ve vedlejší roli, ale jak jejich obliba stoupala, stali se sami hlavními hrdiny comicsů a později animovaných seriálů a filmů.


Skandující Šmoulové

Postupem času se stali světově známými a ještě dnes se jejich figurky prodávají v mnoha zemích. Přesto nemájí jednotné jméno. U nás se jim říká Šmoulové, německy Schlumpf, belgicky Schtroumpf, italsky Puffi, španělsky Pitufos, anglicky Smurf a japonsky Sumafu.

V roce 1983 a 1988 se stali též námětem pro figurky v Kinder Vejcích. Ještě dnes se s jejich motivem často setkáváme. Prodává se šmoulí zmrzlina (celá modrá, samozřejmě), počítačové hry a figurka Šmouly s kladivem se dokonce stala trofejí, kterou každoročně uděluje známý časopis "Pop Rocky", nejoblíbenějším umělcům a sportovcům.

 

Konec 60. a začátkem  70.let  20. století i u nás (hlavně ABC) vychází příběhy "francouského pejska PIFa a  jeho "trochu" zlomyslného  kamaráda kocourka HERKULA".

 

 

Co bylo dříve vejce, nebo slepice ?  A tak to je i se Včelkou Májou či snad raději BAINE MAJA.  Co víme a co ne ? Hudbu napsal Karel Svoboda a úvodní písničku nazpíval "Božský"... nejdřív byl tedy seriál v televizi v Německé spolkové republice nebo v Československé socialistické republice. 

Boris Rösner řekl, že v tomto seriálu měl svojí největší dabingovou roli...asi tedy daboval z němčiny, nebo snad ne? Nejlepe, opravdu skvěle si s hlasem poradila (Mája) Aťka Janoušková. 

Co tedy bylo dřív seriál, nebo komiks (časopis)...v ČSFR vycházel asi od roku 1991.

Můžete to zkusit i doma či na rande...přitroublý, ale dobrosrdečný partner (včelák Vilík) a chytrá emancipovaná partnerka (nikdo jiný než naše Mája).