KOMIKS aneb kreslený seriál...
Domů Historie komiksu Lada Josef Jaroslav Foglar Neprakta-Švandrlík Čtyřlístek Kája Saudek Pan Jekyll a Mr.Hyde časopisy socreal Komiks pro nejmenší Zelený Raul Asterix Inspektor Sniff Kapitán Kloss made in USA Garfield West Evropa Želvy Ninja Simpsons

 

Josef Lada

České Vánoce si již řadu let bez pohlednic s ilustracemi Josefa Lady dokážeme jen těžko představit. Josef Lada, snad nejznámější český malíř, byl ale také grafik a autor knih pro děti (Ladovy pohádky, Nezbedné pohádky, Mikeš, Bubáci a hastrmani a jiné). Ladovy obrázky staly nejen symbolem idylických Vánoc, ale také české vesnice.

Josef Lada se narodil v rodině ševce Josefa Lady st. (v dětství se malý Josef zranil otcovým šídlem a natrvalo oslepl na jedno oko - v důsledku toho vnímal jinak perspektivu) 17. prosince 1887 v Hrusicích u Senohrab, kde také navštěvoval základní školu. Hrusice ho inspirovaly, ne nadarmo býval označován "básníkem krajiny". V Praze se učil malířem pokojů a divadelních dekorací, knihařem a také navštěvoval kurzy na umělecko - průmyslové škole. Ladův první honorář činil 20 Kč. Byl členem  'Spolku výtvarných umělců Mánes' a 'Sdružení českých umělců grafiků Hollar'. Svým stylem se Josef Lada pokusil navázat na kreslířskou tradici 19. století, spolupracoval s Jaroslavem Haškem (540 obrázků pro knihu Osudy dobrého vojáka Švejka) a spolu s Čapkem, Vančurou a Nezvalem se stal jedním ze zakladatelů moderní české pohádky. Nezapomenutelné jsou Ladovy ilustrace k básním Jaroslava Seiferta, pohádkám Jiřího Mahena nebo výpravy divadelních her a filmů,   nichž jmenujme např. "Hrátky s čertem" podle Jana Drdy. Roku 1947 byl Josef Lada jmenován národním umělcem.

Pablo Piccaso měl údajně na výstavě československého výtvarného umění v Paříži v okouzlení nad obrazy Josefa Lady pronést větu: Je to muž, který zachází s formou stejně svobodně jako já. Podle jiných pramenů byl Picasso trochu zdrženlivější, když "jenom" mezi řečí konstatoval, že Josef Lada je světovým malířem. Když měl Josef Lada v prosinci 1957 oslavit sedmdesáté narozeniny, připravily snad všechny české noviny pro své čtenáře gratulace a rozhovory s jubilantem, které v tom adventním čase doprovázely - jak jinak - Ladovy zasněžené obrázky. Všechny ty články s fotografiemi Josefa Lady s jeho typickou dýmkou nebo fotografie malíře skloněného nad jedním z obrázků hrusické návsi - vyšly nakonec v novinách o tři dny dřív, než se původně čekalo. Gratulace vystřídalo rozloučení a přání dalších výtvarných nápadů nahradilo poděkování za to, jak pěkně bylo vždycky čtenářům ve světě Ladových knižních ilustrací. Josef Lada zemřel tři dny před svou sedmdesátkou 14. prosince 1957. Zemřel v Praze, pohřben byl na Olšanech

Josef Lada nebyl v pravém slova smyslu malířem komiksu, ale i jeho obrázky z textem vycházely, jako kreslený seriál v novinách a časopisech.

 

Nesmrtelnou podobu získala i  hlavní postava z románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Jaroslava Haška.

 

V 60. letech vycházely "Osudy dobrého vojáka Švejka", jako kreslený seriál v časopise.

(černobílý obrázek) 

Obrázky od Josefa Lady s textem jeho přítele Jaroslava Haška. 

Revised: října 03, 2005 .