KOMIKS aneb kreslený seriál...
Domů Historie komiksu Lada Josef Jaroslav Foglar Neprakta-Švandrlík Čtyřlístek Kája Saudek Pan Jekyll a Mr.Hyde časopisy socreal Komiks pro nejmenší Zelený Raul Asterix Inspektor Sniff Kapitán Kloss made in USA Garfield West Evropa Želvy Ninja Simpsons

 

Stevenson Robert Louis Balfour

(13.11.1850 - 03.12.1894)

Stevenson pocházel z rodiny známého edinburského stavitele a podle rodinných tradic studoval stavební inženýrství. Puritánský otec nechtěl slyšet nic o tom, že by se syn živil literaturou, ale protože mladý Robert Louis měl slabou postavu, svolil, aby studoval práva. Syn se tedy podvolil, ale na truc žil svobodomyslným způsobem života, tak jak jej popisuje v Klubu sebevrahů. Stýkal se se spodinou společnosti. Práva dostudoval, ale advokátní praxi nenastoupil. Podařilo se mu uveřejnit několik esejů a článků a v roce 1877 vyšla první povídka Útulek na noc a další roky dva cestopisy Plavba do vnitrozemí a Putování s oslem po Cévennách. Dílka byla příznivě přijata kritikou a o jeho budoucnosti tak bylo rozhodnuto.
Dalším společenským přestupkem bylo odhodlání Stevensona oženit se s Fanny Van de Grift Osbournovou, provdanou Američankou se dvěma dětmi, se kterou se seznámil v Fontainebleau, kde si léčil nemocné plíce a ona malovala. Mezitím se ale Fanny vrátila do Kalifornie, aby se dala rozvést. Stevenson tak podnikl bez finančního krytí cestu do USA a v roce 1880 se s ní oženil a vrátili se do Skotska.
Nyní již mohl žít v poklidu, rodina se se sňatkem smířila, byl finančně zabezpečen, vydával knihu za knihou, ale propukla u něj naplno plicní tuberkulóza, kterou léčil pobyty v teplých krajinách Francie a Anglie.
Postupně vydal Nové příběhy tisíce a jedné noci (1882). Jednalo se o fantastické a detektivní povídky jako například Klub sebevrahů nebo Pavilon v písčinách. Ostrov pokladů (1883) je pirátský příběh, který vycházel nejprve v chlapeckém časopise bez valného ohlasu a po knižním vydání přinesl Stevensonovi nesmrtelnost. Povídku Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda napsal za velmi krátkou dobu pod dojmem snu, který se mu zdál. Dobrodružné romány Únos (1886) a Černý šíp (1888) byly určeny mladým čtenářům. Další knihy povídek Kumpáni a jiné příběhy a báje (1887) jsou tvořeny základní myšlenkou – zločin a trest v podobě výčitek svědomí.
V roce 1887 zemřel jeho otec a Stevenson dal navždy sbohem rodnému Edinburgu a odstěhoval se do USA, kde jej přijali jako známého spisovatele s velkými poctami. S rodinou se vydal na vlastní jachtě na romantickou plavbu po Jižních mořích. Zastavil se na Honolulu, kde napsal svůj román Pán z Ballantrae a pokračoval na ostrov Samoa, kde se usadil a stal se oblíbencem místních domorodců. Vedl také jejich boj za svobodu a rovnoprávnost. Samoané mu říkali Tusitala neboli Vypravěč. Zůstal jim věrný až do smrti a na ostrově ještě napsal románový triptich Příběhy ostrovních nocí (1893), vzpomínkový román Katriona (1893) ze skotských plání. Zemřel 3. prosince 1894 po záchvatu mozkové mrtvice.

 

  Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda

Povídka popisuje, jak doktor Henry Jekyll uskuteční svůj ďábelský pokus, rozdělí osobu na dvě různé bytosti :dobrou a zlou.

V roce 1980 povídka vychází ve dvou pohračováních v příloze časopisu "Pionýr".

 

Revised: října 10, 2005 .